Wszystko, co musisz wiedzieć o onycholizie:

Czym jest onycholiza?
Onycholiza to choroba paznokcia, która polega na oddzieleniu się płytki paznokcia od łożyska. Zdrowy paznokieć ściśle przylega do palca, ale w przypadku onycholizy – unosi się. Może to powodować białe, żółtawe lub nawet szarawe plamy pod płytką, które często wyglądają nieestetycznie. Masz problem z nawracającą onycholizą? Zapraszamy do lektury.


Co wywołuje onycholizę?
Powodów bolesnej onycholizy może być kilka, m.in.
- Czynniki mechaniczne: urazy paznokci (np. uderzenie, przytrzaśnięcie drzwiami), nadmierne obcinanie paznokci lub nieprawidłowe wykonywanie zabiegów manicure/pedicure, długotrwały nacisk lub tarcie, np. od ciasnego obuwia.
- Substancje chemiczne: kontakt z ostrymi środkami czyszczącymi lub agresywnymi produktami do paznokci może osłabić płytkę.
- Infekcje grzybicze lub bakteryjne
- Choroby dermatologiczne, takie jak łuszczyca, egzema czy liszaj płaski

Co na onycholizę?
Zmagasz się z onycholizą po hybrydzie? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek:
- Odpowiednia pielęgnacja paznokci: unikaj skubania, obgryzania i dalszego uszkadzania poluzowanego paznokcia. Utrzymuj ten obszar w czystości i suchości.
- Noś rękawice ochronne, szczególnie podczas sprzątania lub wykonywania różnych prac dłońmi, aby chronić paznokieć przed dalszymi uszkodzeniami.
- Unikaj mocnych, chemicznych produktów o agresywnym składzie, zamiast tego używaj łagodnych mydeł.
- Używaj olejku do paznokci: olejki mogą pomóc odżywić i wzmocnić łożysko paznokcia, a także przyspieszyć regenerację paznokci. Polecamy m.in. leczenie onycholizy olejkiem z drzewa herbacianego.

Kiedy należy udać się do lekarza?
Jeżeli domowe sposoby na onycholizę zawodzą, należy udać się na wizytę do dermatologa, który przepisze lek na onycholizę. Badanie lekarskie może pomóc w znalezieniu przyczyny i pozbyciu się onycholizy.
Chociaż onycholiza może wyglądać przerażająco, często łatwo ją wyleczyć. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji pomożesz swoim paznokciom rosnąć zdrowo!
Pielęgnacja
